-_ !News _-

پروستات -تستوسترون- مردانه- دارو درمانی - فیزیولوژی پزشکی

 
 
 
پروستات -تستوسترون- مردانه- دارو درمانی
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ امرداد ،۱۳۸٩ : توسط : دکترحمید فراهانی

 

داروهایی که باعث کوچک شدن پروستات می شوند، اثر خود را در مقابله با هورمون مردانه تستوسترون که علت بزرگ شدن پروستات است، نشان می دهند. این داروها باعث تغییر وضعیت شده و پروستات را کوچک می کنند. هورمونهای مردانه در سایر اعضاء بدن به روش دیگری عمل می کنند، بنابراین، این گونه از داروها فقط بر روی پروستات اثر کرده و تقریباً هیچگونه عوارض جانبی ندارند.تعدادی از این داروها کشف شده اند، اما در حال حاضر فقط داروی فیناسترید (با نام تجارتی پروسکا Proscar) در داروخانه ها موجود بوده و مصرف می شوند. داروی فیناسترید به صورت قرصهای 5 میلی گرمی بوده و روزی یک عدد مصرف می شوند. لازم است بدانید که برای اثر کردن این قرصها و کوچک شدن پروستات، حدود سه ماه یا بیشتر وقت لازم است. بنابراین این دارو باید به مدت طولانی مصرف گردد. هیچگاه بعد از خوردن یکی دو هفته از این قرصها، مصرف آنها را قطع نکنید زیرا به نظر نمی رسد که در این مدت کوتاه آنها بتوانند اثر خود را بر روی پروستات بگذارند. گرچه مصرف این قرصها خیلی بی خطر بود و عوارض جانبی ناچیزی دارند، اما عده ای از آقایان با مصرف این قرصها از اشکال در فعالیت جنسی و عدم ایجاد نعوظ شاکی هستند. با قطع مصرف این دارو، معمولاً این مشکلات برطرف می گردند. اگر فعالیت جنسی برای شما خیلی اهمیت دارد، ممکن است احساس کنید که این درمان به درد شما نمی خورد، گرچه مشکلات جنسی بعد از عمل جراحی پروستات TURK بسیار شایع تر می باشد که قابل درمان هم نیست. نکته مهم دیگری که باید در مورد قرصهای فیناسترید بدانید این است که به محض اینکه مصرف این قرصها متوقف می شود، پروستات دوباره خیلی سریع تر از قبل بزرگ خواهد شد. بنابراین وقتی شروع به خوردن این قرصها می کنید، مصرف آنها را قطع نکنید.


داروهای آلفابلوکر
دسته دیگری از داروها که در درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات استفاده می شوند داروهای آلفابلوکر هستند. همانطور که قبلاً هم گفته شد، پروستات حاوی عضلاتی می باشد. انقباض این عضلات باعث شل شدن عضلات، کاهش انسداد و در نتیجه بهبود علایم می شوند. متأسفانه این داروها بر روی عضلات سایر قسمتهای بدن هم اثر کرده (بخصوص در رگهای خونی) و باعث عوارضی مثل کاهش فشار خون، ضعف، غش و خواب آلودگی می شوند.
از این دسته از داروها در درمان فشارخون هم استفاده می گردد اما بعضی از انواع جدیدتر آنها، بیشتر بر روی پروستات اثر کرده و بر روی قسمتهای دیگر بدن اثر چندانی ندارند و بنابراین دارای عوارض جانبی کمتری هستند. مزیت بزرگ این داروها، این است که اثر آنها سریعاً ایجاد می شود. در حال حاضر داروهای پرازوسین، ترازوسین، آلفوزوسین، دوکسازوسین، ایندورامین و تامسولوزین از دسته داروهای آلفابلوکر هستند که در این موارد تجویز می شوند. عوارض جانبی این داروها متفاوت بوده و اگر با مصرف یکی از آنها دچار مشکلاتی می شوید می توانید داروی دیگری را امتحان نمایید. داروهای آلفابلوکر می توانند باعث بروز انزال معکوس شوند که با قطع مصرف آن، مشکل برطرف می گردد. همانند درمان هورمونی، در این موارد نیز بهبود اندکی در سرعت جریان ادرار ایجاد می شود.


انتخاب داروی مناسب
براساس مشکلاتی که بیمار اظهار می دارد می توان از یکی از دو دسته داروی فوق استفاده نمود. افاردی که علایم آنها در سنین پایین تری بروز می کند، دارای پروستات واقعاً بزرگی نمی باشند. برای اینگونه افراد، عمل عضله پروستات به نظر می رسد که علت عمده انسداد پیشابراه آنها باشد و بنابراین داروهای آلفابلوکر، بهترین انتخاب برای آنها می باشد. اگر چنین افرادی بخواهند عمل جراحی انجام
دهند، جراح ممکن است هیچ مقداری از پروستات آنها بر ندارد بلکه یکی دو برش در آن ایجاد می کند تا بازتر شود. داروی فیناسترید احتمالاً فقط باید هنگامی تجویز شود که پروستات مشخصاً بزرگ شده است و به نظر می رسد که رچه پروستات بزگتر باشد، اثر این دارو بر روی آن بیشتر خواهد بود. از آنجایی که مدتی طول خواهد کشید که این دارو باعث کوچک شدن پروستات گردد، بیمار باید خود را آماده اثرات آن کند. آزمایشهایی تحت انجام است که داروی فیناسترید را همراه با یکی از داروهای آلفابلوکر تجویز می کنند تا باعث کاهش مدت اثر دارو شود.
معمولاً وقتی که علایم بیماری خفیف و کم بوده، انسداد هم زیاد نباشد و هیچ دلیلی هم برای عدم مصرف دارو وجود نداشته باشد، از درمان دارویی استفاده می شود.همچنین اگر به دلایلی نتوان عمل جراحی را انجام داد، می توان در موارد شدیدتر بیماری هم از درمان دارویی استفاده نمود. همچنین در آقایانی که می خواهند در زمان بازنشستگی خود اقدام به عمل جراحی پروستات نمایند، می توانند با مصرف این داروها، عمل جراحی را به تعویق بیاندازند.
گرچه این داروها باعث تسکین علایم افرادی می شوند که عمل جراحی برای آنها مناسب نمی باشد، هنوز هم تعداد زیادی از مردان وجود دارند که واقعاً نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. همچینن، به طور ایده ال هنگامی باید درمان دارویی را شروع نمود که تمام آزمایشها و معایناتی که قبلاً شرح داده ایم، انجام شده باشد.


سایر درمان ها
تبلیغات زیادی در مورد درمان با لیزر و حرارت برای معالجه پروستات می شود و افراد زیادی را مشتاق می سازد که ازآنها استفاده نمایند. درمان با استفاده از گرما و حرارت که به آن اصطلاحاً "هیپوترمی" یا "ترموتراپی" گفته می شود باعث گرم شدن پروستات می شود. با استفاده از وسیله ای که از طریق مقعد یا پیشابراه به طرف پروستات فرستاده می شود، این عمل انجام می گردد. دستگاههای اولیه و قدیمی تر فقط کمی پروستات را گرم می کردند و زیاد مؤثر نبودند، گرچه علایم بیماران اغلب بهبود می یافت. امروزه دستگاههای جدیدی ساخته شده که پروستات را به میزان زیادی گرم می کند بدون اینکه بر روی قسمتهای اطراف آن اشکالی ایجاد نماید و نتایج آن هم بسیار خوب می باشد. اثرات حرارت درمانی احتمالاً همانند دارو درمانی می باشد و به اندازه عمل جراحی مؤثر نیست و نمی توان در موارد شدید از آنها استفاده کرد.
لیزر درمانی بیشتر شبیه عمل جراحی TURP می باشد و می تواند جایگزین آن در برداشتن قسمتهای بزرگ شده پروستات شود یا اینکه با آن برشهایی بر روی پروستات گذاشت که باعث باز شدن آن شود. برای استفاده از لیزر، روشهای مختلفی وجود دارد.
مزیت بسیاری از این درمانها در عدم بستری کردن بیمار در بیمارستان و انجام آن به صورت سرپایی می باشد، گرچه اغلب لازم است که بیمار به مدت چند روز از سوند استفاده نماید. با وجود مزایا و معایبی که این روشها دارند، اکثر جراحان اورولوژیست هنوز احاساس می کنند که این روشهای جدید، نیازمند برسی ها بیشتری هستند تا بتوان از آنها به طور عمومی استفاده نمود. همچنین گران بودن تجهیزات آنها، یکی از مشکلاتی است که بیمارستانها حاضر به خرید آنها نمی شوند.
"استنت ها" لوله های کوچکی هستند که در پروستات گذاشته می شوند تا راه عبور ادرار باز بماند. این لوله ها را می توان به راحتی و با بی حسی موضعی کار گذاشت. از این استنت ها می توان در مواردی که نمی توان به عللی بیمار را تحت عمل جراحی قرار داد و برای پرهیز از گذاشتن سوند به مدت طولانی، استفاده نمود. با این حال، این استنتها می توانند باعث مشکلات طولانی مدتی بشوند و امروزه نسبت به چندین سال قبل، کمتر از آنها استفاده می شود.